Práce

Většinou každý student, ať mezinárodní nebo anglický, pracuje, aby si na školu nebo ubytování vydělal a tím pomohl rodičům ve financování během studia. Poznal jsem i velice bohaté studenty, kteří pracovali, ani ne tak pro peníze, jako spíše aby byli mezi Angličany a mohli se zlepšit v angličtině. Je to pořád lepší způsob než sedět doma a učit se „bezvýznamnou“ gramatiku.

I když Anglie nedávno vystoupila z EU a toto rozhodnutí malinko ztížilo studentům počet odpracovaných hodin, nemějte strach, kdo chce pracovat, vždycky si práci najde, to, co jde u nás, jde i v Anglii 🙂

Po příjezdu bychom vám pomohli napsat životopis, otevřít bankovní účet a poté i s hledáním práce.

Většinou studenti pracují v restauracích, barech, prodávají zboží, uklízí apod. Pokud jste v něčem vyučeni, třeba jako elektrikáři, automechanici apod., budete se mít velice dobře 🙂 Odborné profese jsou v Anglii placené lépe než ty vysokoškolské, úplný opak toho co u nás.

Po příjezdu bychom vám doporučovali se během jednoho až dvou měsíců aklimatizovat, pokrok v angličtině bude opravdu markantní, ve škole získáte mnoho přátel. Většina z nich už někde pracuje, tak vám taky jistě předá pár tipů nebo vás doporučí přímo k nim do práce.

I když studujete na plný úvazek, je to maximálně okolo 20 hodin týdně. Studium není tak náročné na přípravu jako u nás, takže si můžete bez problémů přivydělávat.

V Anglii je minimální hodinová mzda okolo 7 liber (200 Kč). Během školy můžete klidně pracovat okolo 20 hodin týdně, což je okolo 560 liber (17.000 Kč) měsíčně. Tím bez problémů zaplatíte ubytování, jídlo a dopravu a zbytek můžete šetřit na školné nebo koníčky. Pokud zůstanete v Anglii i během školních prázdnin, můžete pracovat na plný úvazek a tím si lehce našetřit na další školní rok. Studentům se nestrhávají žádné daně z platu.

Já jsem během studia anglického jazyka pracoval jako sběrač prázdných sklenic na diskotéce, uklízel jsem ve škole, roznášel letáky… Po zlepšení angličtiny jsem pracoval v restauraci za barem, v hotelu… Během vysoké školy jsem pomáhal sousedovi s rozvozem luxusních aut přímo k majitelům, prodával jsem v menším krámku, kde jsem přes prázdniny mohl pracovat na plný úvazek. Majitel měl spoustu různých činností, takže jsem mu po čase pomáhal i s účetnictvím, korigováním zaměstnanců, objednáváním zboží apod.